Методическая разработка урока по теме «Косвенная речь» в 10 классе

Автор: Король Наталья Александровна

Организация: МАОУ «СОШ № 18»

Населенный пункт: Челябинская область, г. Миасс

Преподавание английского языка в десятом классе выходит на новый уровень, как правило, обучающиеся десятого класса имеют уровень B1+, это позволяет учителю выбирать другие подходы к обучению: постановка проблемы в начале урока, пути ее решения и выводы в большей степени осуществляется обучающимися самостоятельно, учитель выполняет роль тьютора.

План урока составлен по УМК «Spotlight 10», Афанасьева О.В., Дули Дж., Михеева И.В., Оби Б., Эванс В., Модуль 8с.

Цель урока – совершенствование навыков чтения (просмотровое и поисковое), систематизация и контроль грамматических навыков по теме «Косвенная речь».

Планируемые результаты:

личностные: формирование устойчивой учебно-познавательной мотивации, навыков переноса знаний в новую ситуацию; развитие стремления к совершенствованию речевой культуры в целом;

коммуникативные: понимать английскую речь на слух с целью извлечения конкретной информации, эффективно взаимодействовать с учителем и со сверстниками, способствовать продуктивной коммуникации;

регулятивные: самостоятельно ставить цели, планировать пути их достижения, выбирать наиболее эффективные способы решения учебных и познавательных задач, оценивать правильность решения учебной задачи;

познавательные: осознанно строить высказывание в соответствии с поставленной коммуникативной задачей;

предметные: выполнять логические действия сравнения, анализа, обобщения, развивать исследовательские учебные действия.

 

Ход урока

Организационный момент

Hello students! It’s nice to see you again!
How are you?
What’s the weather like today?
What’s the news? (it’s possible to give it as an option to get it ready at home – 1-2 students per lesson then there is a small talk to discuss this news)

Фонетическая разминка

Just For One Day
Poet: Catherine Pulsifer, ©2021

The teacher says, "open your books."
With that comment, I gave her a look.
“Oh,  why do I have to be here?”
I think with a sneer.

Teachers, books, and tests I don't like
I'd rather be in the woods on a hike.
All this learning hurts my brain
School just seems like a pain.

There must be more to life I think
Pens, and paper, and just more ink
If I could only have my way
School would be just for one day!

Ask students to find the words with the sounds [Ʌ], [ei], [ai]. Read it aloud. Some words can be repeated several times (it depends upon the students). Let students read it in pairs. Ask somebody to read it aloud.

Постановка цели урока (проблемы)

Ask students to read the first verse attentively and explain the meaning of the quotation marks. Let students guess the subject of the lesson (possible answers can be “school”, “teachers”. These answers will be subordinate but right)

Чтение (просмотровое и поисковое)

Sb p114, ex.1: ask students to read the text and answer the question “how can the poem be related to text?”
Ask them to read the text aloud and find the examples of Reported Speech.
Revise the sequence of tenses, time expressions.
Ask students to fill in the table. 

Совершенствование лексико-грамматических навыков

Sb p144, ex.3 – ask students to open the brackets and fill in the gaps. 

Совершенствование навыков говорения

Divide the group in half: one part says a sentence in direct speech, the other says the same sentence in reported speech.

Контроль

Give out worksheets with sentences and ask students to do the sentences. (See Appendix)

Рефлексия

- Now I know …

- Now I can…

 

 

Change the direct speech into reported speech.

1. “I want to go to India to study its culture,” she announced.

_____________________________________________________________________________

2. “Will you help me to translate the text?” she asked.

_____________________________________________________________________________

3. “I have never seen such a strange man before!” he exclaimed.

_____________________________________________________________________________

4. “What are you writing now?” they asked.

_____________________________________________________________________________

5. “Can you meet him at the station?” my classmate asked.

_____________________________________________________________________________

6. “When does the match begin?” my friend asked.

_____________________________________________________________________________

7. How long have you been waiting here?” she asked.

_____________________________________________________________________________

8. “I created a wonderful device last month,” the scientist reported.

_____________________________________________________________________________

9. “Correct your mistake by yourself,” my teacher told me.

_____________________________________________________________________________

10. “It has been raining since morning,” she said.

_____________________________________________________________________________

11. “May I use your dictionary?” he asked.

_____________________________________________________________________________

12. “We will have finished the translation by 3 o’clock,” they reported.

_____________________________________________________________________________

13. “Were you at work yesterday?” my friend asked.

_____________________________________________________________________________

14. “I’m very busy now and I will call you back in 10 minutes,” my friend told me.

_____________________________________________________________________________

15. “How many girls are there in your group?” the teacher asked me.

_____________________________________________________________________________

Опубликовано: 29.04.2024